3rd Grade - Add, Subtract, Multiply And Divide Money

Multiplication and Division
Add, Subtract, Multiply and Divide Money
Solve problems involving addition, subtraction, multiplication, and division of money amounts in decimal notation and multiply and divide money amounts in decimal notation by using whole-number multipliers and divisors.
Number Sense: add, subtract, multiply and divide money amounts The ability to use a decimal in all four operations with whole numbers.

Sample Problems


Understand how to use money to solve everyday problems: Jane goes to the store to buy flour and sugar to make a cake. She takes $10.00 with her. The flour costs $2.50 and the sugar costs $3.00. How much change does she get? (2.50 + 3 = 5.50; 10 – 5. 5= $4.50)


Make sure to include the money sign and decimal point in an answer that represents money.


Problems with decimals and problems involving money are completed exactly the same way, except the dollar symbol is used in the answer.


Understand how many of each coin make $1.00 and be able to count change back from a purchase.


Money uses two decimal places and we refer to that fraction of a dollar as cents.

Learning Tips


Have children count to 100 by ones, fives, tens, twenty-fives, and fifties. An easy-to-obtain set of manipulatives to use for counting is actual money; ask your bank to exchange $5 for $5 in pennies. These are easily stacked into piles of 5 and 10 and grouped into 25 and 50.


Use various combinations of coins to make $1.00. Have children count to determine the value of the coins. Again, a few actual coins are easy to obtain and children are motivated when they get to handle “real” money.


When counting coins it is easiest for children to arrange them from greatest to least.


Compare coins with base ten blocks (100 flat, 10 sticks, one cubes) to increase the child’s understanding of number value.


As children count, have them stand and move to a placard on the floor that is labeled with appropriate 100 or 1000 marker. Students continue to move along the floor to the correct placard as they count. Help the child translate those amounts to money amounts by adding a decimal point.


Explain the decimal point to children. Make sure the child understands that two decimal places are used with money. Create combinations of dollars and coins and have children practice writing them down on paper. Make sure children line up the decimal point when setting up addition and subtraction problems. Children should say the word “and” for the decimal point when reading money amounts.


Teach children the symbols for money: dollar sign, decimal point, cent sign. Multiply pennies, dimes and then dollars.

Extra Help Problems


Lay out a selection of dollars and coins. Practice having your child count a specific amount and write the amount down on paper using the decimal point and dollar sign. For example, three dollar bills, 6 dimes, 2 nickels, 3 pennies would be: $3.73.


I have 3 coins that equal 20 cents. Which 3 coins do I have?


What other combination of coins would equal 20 cents?


Pretend you bought an ice-cream from the store for 78 cents. You gave the cashier a $1 bill. Did you pay more or less than the ice-cream? (more) How much change did you get back? ($.22) Children can work the problem using actual coins and bills.


Write the amount of money you would have if you had: 1 twenty-dollar bill, two five dollar bills, one one dollar bill, four quarters, two dimes and 5 pennies. ($32.25)


Two schools sold cookies for six weeks. The first week they sold 1.5 dozen and every week after that they sold 1.5 dozen. How many cookies did they sell all together? (9 dozen)


Estimate and round to the nearest ten cents: 7 x $.46 ($3.50)


Estimate. $2.36 divided by 8. ($.30)


Show picture of 3-dollar bills, four quarters and 10 pennies. How much money is pictured? ($4.10)


Show picture of one five dollar bill, one nickel and a fifty cent piece. How much money is pictured? ($5.55). You drop five cents on the way home, how much is left? ($5.50)


Show picture of 5 dimes, three nickels and 3 pennies. How much money is pictured? ($.68)


Show picture of a ten-dollar bill, three quarters, two dollar bills and 5 nickels. How much money is pictured? ($13.00) If you spend $8.65 on lunch on the way home, how much do you have left? ($4.35)


A nickel is worth five pennies. A dime is worth ten pennies. A quarter is worth twenty-five pennies. How much is three dimes worth? ($.30; multiply the number of a type of coin by the value of the coin in pennies= 3 x 10 = 30)


Count the number of dimes and pennies aloud and then write the answer on your paper. 7 dimes and 6 pennies: (10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76. $.76 total)


How much is four dimes + 5 nickels + 10 pennies + 1 quarter ($1.00)


$4.65 -$1.20 = ($3.45)


$10.00 + ____= $19.50 ($9.50)


8 x $5.50 = ($44.00) (advanced)


2 x $2.50 = ($5.00)


$90 divided by 30 = ($30.00)


6 dimes x 2 nickels = ($6.00)


2 quarters + 1 $5 bill and 2 $1 = ($7.50)


I started out with $25 and my dog ate one of my $5 bills, how much do I have left after I buy an ice cream for $2.00? (25 – 5 = 20 – 2 = $18)


My father bought a flowerpot for $7.00 and then decided to go back and get three more. How much did he spend? (3 x 7 = $21)


My grandma baked 3-dozen cookies and decided to sell them for $8 a dozen. How much did she make if she sold them all? (3 x 8 = $24)



Related Games


Copyright ©2009 Big Purple Hippos, LLC